Jak vybrat helmu na kolo

Jak vybrat cyklistickou helmu

Najít helmu na kolo  která je lehká, dobře odvětraná a správně sedí na hlavě není lehký úkol.

jak má sedět helma na kolo

Snažte se vybrat přilbu tak, aby mezera mezi skořepinou helmy a hlavou v místě nad spánkem byla co nejmenší, ale zároveň nesmí skořepina nikde tlačit. Minimalizuje tak "hříbečkový" efekt.

Příklad: když máte velikost hlavy 57 cm a helma se vyrábí v rozsahu 52-57 cm a její další velikost je 57-63 zvolte tu menší variantu. Nesmí ale nikde tlačit, jinak se budete muset poohlédnout po větší.

Nelekejte se prvního pocitu který máte po nasazeni přilby na hlavu.

Nepříjemný pocit z toho že to vypadá hrozně je první dojem, kterému se asi neubrání nikdo.

Pokud jste dočetli až sem, tak jistě zvažujete koupy cyklo helmy a chápete, že to není módní doplněk, ale ochranná pomůcka.

Rozdíly mezi levnou a drahou přilbou.

Spoustu lidí zajímá odpověď na otázku jaký je rozdíl mezi přilbou za 1299 a za 5999 Kč, když na první pohled vypadají všechny stejně.

Kromě hmotnosti helmy, která je důležitá hlavně u dětských přileb, protože u dětí může snadněji dojít k nadměrnému zatížení páteře, hraje roli hlavně lepší odvětrání přilby.

Nelze to nijak změřit ani zvážit, rozdíl ve velikosti, počtu větracích otvorů a jejich tvaru je ale opravdu velký.

Lepší přilby mají také sofistikovanější systém upínání, který lze snadněji a přesněji nastavit tak, aby nošení helmy bylo co nejpohodlnější.

Mtb přilby jsou vybaveny štítky, které brání pronikání slunečních paprsků a chrání oči před odletujícím bahnem a jimými nečistotami na které může cyklista narazit.

Jak dlouho vydrží helma?

Životnost helmy je docela rozporuplná otázka. Doporučení výrobců jak často měnit přilbu na kolo se různí. Někteří radí interval každé dva roky, jiní jsou toho názoru že vám přilba vydrží osm let.

Nesporné je, že helma vlivem používání stárne.

Kostra cyklopřilby je vyrobena z polyesteru, který podléhá vlivu přírodních jevů jako je sluneční uv záření, nebo prudké změny teplot.

Vlivem toho helma křehne a ztrácí svou schopnost pohltit náraz.

Tohle je třeba vzít v úvahu zejména při skladování přilby. Neznamená to, že by se při vysoké teplotě okamžitě zničila, ale je dobré na to trochu myslet například když necháváte helmu v autě.

Lepší než ji mít za zadním oknem kde se do ní opírá slunce je dát ji někam, kde na ni přímo nesvítí.

Je na každém cyklistovi jak dlouhou dobu pro výměnu  zvolí. Rozumný kompromis je dle mého názoru pět let.

Po takové době už má přilba bezpečně své nejlepší časy za sebou, navíc ejména levné přilby co se před pěti lety prodávali, byli opravdu špatně odvětráné, proto při koupi nové, silně pocítíte pokrok ve vývoji který šel za posledních pět let opravdu rychle vpřed

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz
×